در دهه­‌های اخیر راهبرد جهانی برای حل مشکلات حمل و نقل شهری در کشورهای در حال توسعه، تاکید بر استفاده از حمل و نقل عمومی و دوچرخه سواری است. در دهه 1970 و پس از وقوع بحران انرژی، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز استفاده از دوچرخه به عنوان راهکاری جهت صرفه جویی در مصرف سوخت مورد توجه قرار گرفت.

دوچرخه وسیله نقلیه­ای کم هزینه، مناسب و ارزان است که از آن می­توان برای جابجایی در مسیرهای کوتاه و خیابان­‌های محلی استفاده نمود. ترویج دوچرخه سواری به عنوان الگویی جهت کاهش استفاده از خودروهای شخصی، در رویکردهای کلان حمل و نقل کشور و مقررات معماری و شهرسازی ایران نیز مورد تاکید قرار گرفته است. طبق مصوبه 25/10/68 در تمامی شهرهای با جمعیت بیش از 50000 نفر مسیر مخصوص عبور دوچرخه پیشنهاد شده است.

در حال حاضر در بسیاری از شهرهای بزرگ به سبب عدم ایمنی کافی و نامناسب بودن وضعیت فیزیکی بسیاری از معابر، استفاده از دوچرخه دشوار شده است، چراکه وسایل نقلیه موتوری در حال حاضر سلطه بلامنازع خود را بر خیابان­ها و معابر اعمال می­کنند.

معمولا عوامل مشخصی وجود دارند که در میزان استفاده از دوچرخه در مناطق مختلف اثرگذار خواهند. به طور مثال در شهرهای هموار زمینه بیشتری برای استفاده از دوچرخه وجود دارد. شیب­های تند را می­توان یکی از عوامل بازدارنده مهم برای دوچرخه سواران شمرد. با این حال استفاده از فن­آوری­های نوین مانند کاستن از وزن دوچرخه و استفاده از دنده و باطری تا حد زیادی می­تواند موانع پیش رو در این زمینه را بردارد.

آب و هوای نامساعد نیز یکی دیگر از عواملی است که می­تواند در میزان کاربرد دوچرخه اثرگذار باشد. ترس از تصادفات عامل مهم دیگری است که می­تواند میزان استفاده از دوچرخه را تحت تاثیر قرار دهد. طرح­های ایمن سازی تردد دوچرخه عمدتا در گرو بهبود وضعیت ترافیک وسایل نقلیه موتوری است. در تراز اقتصاد کلان، سیاست گذاران و اقتصاددانان با این واقعیت مواجه هستند که گسترش دوچرخه سواری می­تواند منافع قابل توجهی از نظر کاهش مصرف سوخت و سرمایه گذاری برای تامین وسایل نقلیه و تسهیلات مربوطه ایجاد کند. در تراز اقتصاد خرد، اقلام هزینه­های جابجایی اشخاص با وسیله نقلیه شخصی شامل استهلاک، عوارض، بیمه سوخت، تعمیر و نگهداری و پارکینگ و غیره به مراتب بیش از هزینه­‌های کاربرد دوچرخه است.

قابل توجه کارفرمایان محترم جهت تهیه رایگان پروپزال خدمات مطالعاتی، کلیک کنید